Buhar Odası

İçerisinde buhar beslemesi için çıkış noktaları bulunan özel yapım oda veya hazır imalat kabinlerdir. Toksinlerden arınarak rahatlama ve ferahlama olarak özetlenen kullanım amacı itibariyle saunalarla benzerlik gösterseler de, yapım tekniği, donanımı ve ortam şartları açısından saunalardan tamamen farklıdırlar.

Saunalar, 90°C ‘lik sıcaklıkları ve %5~10 arası düşük nem oranları ile kuru buhar banyosu olarak adlandırılırken, buhar odaları 45°C’lik nispeten düşük sıcaklık ve %100’e varan nem oranı ile ıslak buhar banyosu olarak adlandırılırlar. Teknik olarak, ısı ve buhar kaynağı saunanın içinde soba şeklinde yerleştirilirken, buhar odalarında oda veya kabin dışına yerleştirilen, buhar jeneratörü adı verilen ve ısıtılarak belirli noktalardan buhar çıkış ağızları ile odaya buhar beslemesi yapan cihazlar kullanılmaktadır. Buhar jeneratörleri, özel kumanda panelleri ile sıcaklık ve süre ayarlaması imkanı ile kontrol edilmektedir.

Buhar odası tasarımı ve inşası altarnatif tercih edilebilecek olan, özel tasarlanmış ve imal edilmiş akrilik çözümler de bulunmaktadır ve bu sistemlere buhar kabinleri adı verilir. Buhar kabini sistemleri, tüm yönleri ile titizlikle tasarlanmış, genişlemeye açık, kurulumu, kullanımı ve temizlemesi kolay, sağlıklı, dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden üretilmiş olmalı, kullanılan buhar jeneratörü gibi donanımlar güvenli, verimli ve sunuldukları sistem için yeterli olarak seçilmiş olmalıdır.

Hazır bir sistem almak yerine, ihtiyaçları doğrultusunda kendi oda imalatını yapmak, isteyenler için,teknik ve imalat açısından dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Duvar ve tavanlarda seramik,mozaik.mermer ve benzeri ısı ve buhara dayanıklı, gözeneksiz ve sıhhi açıdan temizlemesi kolay malzemeler kullanılmalı, su geçirmezliğe özel önem verilmelidir. Tavan çözümü yapılırken ısıya ve neme dayanıklı ctpconcept kalitesi ile özel olarak imal edilmiş Cam Takviyeli Polyester malzemeden imal  uzun ömürlü tonoz tavanlar tercih edilmelidir

Zeminde temizlik ve yoğuşma suyu tahliyesi amacıyla su akışı için gider sistemi bulunmalı, Ergonomik oturma elemanları da yoğuşma suyunun tahliyesi amacıyla dikkatle seçilmeli veya tasarlanmalıdır.

Buhar jeneratörleri
, bahsedildiği gibi sisteminizin kalbini oluşturur. Verimli ve uzun ömürlü ürünlerimiz, uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabileceğiniz, birden fazla fonksiyon üstlenen kumanda panosu ilavesi ile konforunuzu garantileyen donanımlardır.

Buhar odaları için hazır olarak sunulan güvenli cam kapılar ile şık ve sağlam bir çözümden faydalanabilir, buhar çıkış ağızları ile akış sağlayabilir ve kumanda panonuza bağlayacağınız özel sağlam ve güvenli buhar odası spot,aplik fiber optik ya da gizli led  ile ihtiyacınız olan aydınlatma çözümünlerine kavuşabilirsiniz.